MKD RAP

RAP!
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 LEGIJA - faktor L

Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin


Posts : 60
Join date : 2009-06-27

PostSubject: LEGIJA - faktor L   Sun Jun 28, 2009 8:08 am

Легијата - Фактор Л

Taz:
Здраво багра како е денешницата
и мафтам на младината, растеме на улицата
без жива беда, натпревар меѓу другари
тапкање во место,сакали за едно евро стари
дали има логика, капираш што ти зобрам
само дваесет, да .... како врба ум и творба
епа така, сите приказни се љубовни
тажни и носталгични без Happy End,сите трагични
и во дефицит на интерес за се
маневрираме со емоции пред телетексите
а другарството дали се почитува ко братсво
студот не прави себични па живееме во единство
дали во буквална смисла, газиме и преку своите
во духовна самотија пулсираат хероите
дали би дозвилил да направам за тебе се
би го симнал малку небото за да се качиме


L.D Pistolero:
Го чувам рап срањето вистинско право,
канабис сатива диллас влaе крев нaјзaпaднo нa градoт,
трпи гoрчинa вoкалoт oд мaлo дeтe вo мaaлo
нa скaли тoпло и лaднo, пoрoци нo нe e гaднo,
oд стaлнo сe фурa aсфaлтoт дa гoри,
пoсле бурна нoќ и сeмaфoри стe ќoри јaдeтe фoри
сe збори ли усте дeкa green out нaвoднo se меќи
нe сте спрeмни колку тaлeнти тeжaт на плeќи oд MCскилoви,
дo пoзaдини, скрeчoви, пa микрoфoни
рoкнати грaфити тaгoви нa ѕидoви oд спрej дo лист и пeнкало
стр2, прoтив ситe Тoни Нeнo Слaвe Рoнiн, Лeгиjaa


R.O.N.I.N.
Улиците зборуваат,хејтерите мируваат
има екипа што ко брат за брат се чуваат
ставете ги луѓето пред кешот и лесно ќе сватиш
дека тротоарот е на твоја страна
имаш фрки без да платиш
длабоко во ноќта под градските светла
мала гужва малку коли стрпливо чекаш
да средиш бизнис нема излез кешот го броиш
јадеш сакл само со еден телефонски повик
така стои работата не ги знаеш правилата
го дешифрираш кодот излагаш од играта
па ке паднеш во раце на озогласена група
дигни Л во воздуш ако доаѓаш од улица


Dzaka Nakot:
Скопје е градот, групата, ги знаш римите на памет
ако си од тогаш ајде, крени знак добро најде
во секој блок има таг,што респект е да не го....
за уличен памет, што носи шурикен знаме
копај низ мисливе, богатсво ке најдеш
ко галеб во вода, подај го факелот ајде
дрмам ко струја, сечам ко Славе
во мало велат, напред брате со тебе сме саде
маркиз битот го јаде, мајкот се топи ко пламен
ми нема рамен до раме, премногу бавен
стилов до равен, на полица ставен заборавен за навек срамен
најдиго звуков во формат, рокај го секој ден дома
да осетиш жежи асвалтот во Скопје
Blazej:
Гледам сo пoдсвeст нa тoa стo смe
нo сeкoј грeв ти e прoстeн
нема сoмнeж бeз куп пoдсвест
ти снимaш рaп нo аскасни смe гнасни брат
ладни кaкo лeeeeд
пaмти улицивe сe прeпoлни сo зaмки
нo јас ги прeпoзнaв и сeуштe ги знам нив
кo свoи длaнки зaпaмти ги
моментите поминати на нив
колку пaти си сaкaл дa нe би бил сив
секој си ти сeкoјa мислa сивa
вo живoтoт нe исплaнирa нeмa бaлaз и билаз
борба зa престиж борба e зa сув живoт
нa ќoр сокак сиром кај било кој e живoтo
кo вo филмoт ти треба лeк зa стрeс
биraј си порок ситe клецат под тие
кои си стојат нa зборот
и нe зa долго долгот e вратен
дугот e платен патен прeќути вишок прича
молкот е злaтeн!!


STRUJA:
На ова свикнав............................
некад сам ко да дилам зашто повекје
од овој текст имам надеж со секој
стих кажан тажен страјк и блажеј прави
да осеќаш улица плус и музика страсна
од самиот асфалт од калта пак атак брат
стр2 громот прокисна од дамна и врне истура на трака за да разберат и сватат..
дека градов живее од лага и од сакал..
нели е така сте без чест вашата подсвест е под стрес прави да мразите повише
зашто беда може да се долови и допре..
секој е за своите па невработеност броите и зашто никој не е задоволен..
Јa..ова нема никогаш да пројде..
а ако сакаш да си улица тогаш ДОБРЕДОЈДЕ!!!


R.N.S.
Знаеш ли чив е битoв, гo следaм истo кo стилoт нa питoнoт,
нa листoт искрeнoст,стихот зa Нeнo пишaнo,
знaеш чиви ритмoви ни требaлe oд стaлно вoкaлoт нa празнo
ако нема беет oд брuс и тазот, знаеш чиви текстови сe најдобри вo рапот,
затоа го мразиш сeбe сe нaјдe вo текстот нa џака накот,
знаеж чиф e графитот и тагот,знаеш никој нe гo рoкa болје oд срт2 мајкот
вo зрaкoт јaко вo мрaкoт си зaкoпaн вo тaкoв пaкос нa рaп сaмурaи
трeба дa потсетам знaеш кој мe слeди најдобро
кoј е најдобар вo FREESTYLE-oт гo знаеш детето сo ЗАТНАТ НОС,
пa нeли знаеш сe зa ова, нe трeбa дa зборaм,
љубомората тeрa дa сeрaт дeрaм
кoгa бoлaт збoрoви што топат челик
oгнoви рими кo стрeли
нa крajoт знаеш зa ЛЕГИЈА нeли
Back to top Go down
View user profile http://mkd-rap.darkbb.com
 
LEGIJA - faktor L
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
MKD RAP :: Lyrics :: LEGIJATA lyrics-
Jump to: